PSYCHOTERAPIA PSYCHOANALITYCZNA
Psychoanaliza jest dziedziną wiedzy na temat psychiki ludzkiej, rozpoznawania zaburzeń oraz ich leczenia.
To najważniejsze dzieło Zygmunta Freuda powstało u schyłku XIX wieku i jest rozwijane przez następców Freuda do dnia dzisiejszego.
Jednym z podstawowych założeń tej metody leczenia jest istnienie sfery niedostępnej nam bezpośrednio — (nieświadomości). Jest to taka organizacja psychiki, która wypiera w nieświadomość konfliktowe treści, zagrażające nam w jakiś sposób.
Terapeuta poprzez interpretację stara się pomagać pacjentowi zrozumieć siebie i motywy jego zachowań. Poznawanie konfliktów wewnętrznych oraz bliższe przyjrzenie się objawom daje szansę pacjentowi na zmianę i ulgę oraz trwałą zmianę funkcjonowania. Zmianę tą można osiągnąć poprzez uświadomienie sobie tłumionych uczuć oraz prawdziwych potrzeb, pragnień.
Reasumując pomoc psychoanalityczna odbywa się przez poznawanie świata wewnętrznego pacjenta; Jego myśli, przeżyć, uczuć, fantazji, snów.
Istotną rzeczą jest też to co pojawia się w relacji z terapeutą.
Proces pomocy jest zawsze zapoczątkowany spotkaniami konsultacyjnymi, których może być od jednego do trzech. W ramach konsultacji terapeuta wraz z osobą korzystającą z pomocy przygląda się ważnym obszarom życia w/wym. aby lepiej zrozumieć problem, który Go sprowadza do gabinetu.
Spotkania konsultacyjne kończą się dookreśleniem warunków pomocy.
W Polsce w ostatnich latach obserwuje się gwałtowny rozwój tej metody leczenia co zaowocowało powołaniem centralnej organizacji (Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej ) zrzeszonej w International Psychoanalytic Association (IPA)).