Terapia indywidualna
Kontakt z pacjentem rozpoczyna się w momencie kiedy podnosimy słuchawkę i rozpoczynamy rozmowę z kimś cierpiącym, kto do nas dzwoni aby umówić się na spotkanie.
Powody cierpienia mogą być różne: poczucie, że jest się kimś nieważnym i bez wartości, poczucie zagubienia w życiu społecznym i rodzinnym, brak nadziei że można sobie poradzić z kłopotami, rozsypujący się związek, problemy wychowawcze, śmierć lub choroba bliskiej osoby, lęki i fobie, objawy psychosomatyczne ( kiedy ciało wyraża cierpienie psychiczne).
Bez względu na powód osoba poszukująca pomocy potrzebuje zrozumienia, szacunku dla swojego cierpienia i odpowiednich warunków aby tym cierpieniem się zająć. Takie warunki oferuje psychoterapia psychoanalityczna, prowadzona w naszym Ośrodku.
Pomoc indywidualna rozpoczyna się spotkaniami wstępnymi ( konsultacjami), które mają na celu nazwać wstępnie problem i głębsze przyczyny, które na niego wpłynęły. Na konsultacjach ( na ogół są to dwa-trzy spotkania) terapeuta z pacjentem wspólnie zastanawiają się co do dalszej formy pomocy oraz ustalają warunki pracy (czas trwania terapii: krótkoterminowa czy długoterminowa, częstotliwość spotkań, odpłatność za sesje, przerwy w pracy itp.).
Praca psychoterapeutyczna jest oparta na dialogu pomiędzy psychoterapeutą i pacjentem. Ten dialog ma na celu rozpoznać świat wewnętrzny pacjenta: jakie dylematy przeżywa, jakie ma konflikty wewnętrzne, jak nieświadoma sfera wpływa na życie pacjenta i je komplikuje, jak układają się relacje pacjenta , w tym też z terapeutą.
Nieświadomość poznajemy np. poprzez fantazje i sny, co pozwala zrozumieć jak ta część naszej psychiki wzbogaca lub hamuje nasze życie codzienne oraz nasze relacje.
Terapia psychoanalityczna wspiera: możliwości rozwoju, zrozumienie siebie, przejście kryzysu, odnalezienie się w relacjach z ważnymi dla pacjenta osobami, poradzenie sobie z trudnymi wydarzeniami ( choroba, niepełnosprawność, śmierć), przeżycie uczuć związanych z traumami z dzieciństwa.