Terapia par i małżeństw
Każdy z nas potrzebuje do satysfakcjonującego życia kontaktów z innymi ludźmi. Jednocześnie bycie w związku zawsze obejmuje i chwile wspierające, i momenty konfliktów.
Konflikty wynikają z samej istoty związku dwóch zupełnie odrębnych osób. Partnerzy mogą przeżywać zazdrość, poczucie bycia nieszczęśliwym w związku, niespełnione oczekiwania do partnera/ partnerki itd. Konflikty również mogą być związane z niekorzystnymi wydarzeniami, które nas spotykają w życiu takimi jaki: kłopoty z dziećmi lub brak dzieci w związku, zdrada, uzależnienie, śmierć w rodzinie, itp.
W czasie tych trudnych wydarzeń warto zatrzymać się i pomyśleć, próbując zrozumieć na czym konflikt polega, co on oznacza dla związku, czy zupełnie go przekreśla, czy wymaga przemyślenia lub zmiany zasad panujących w związku.
W tym przyjrzeniu się i zrozumieniu pomocną rolę pełni terapeuta. Gwarantuje on swoją obecnością możliwość wypowiadania się każdemu z partnerów, pozwala na rozmowy w neutralnym, bezpiecznym miejscu czyli gabinecie.
W spotkaniu uczestniczą zawsze trzy osoby – partnerka, partner i terapeuta. Terapeuta nie rozmawia z jednym z partnerów pod nieobecność drugiego, co gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i maksimum obiektywizmu. Podczas spotkania rozmawiają partnerzy- naświetlają swój punkt widzenia, mówią o swoich uczuciach. Terapeuta nie pełni roli sędziego, nie wydaje poleceń. Pomaga partnerom nazwać i wyrazić swoje myśli oraz określić czego w danym momencie oczekują od partnera oraz jakie emocje budzi w nich zachowanie partnera. Jest to przydatne zarówno w momencie szukania rozwiązań do poprawienia relacji (jak rozmawiać, jak rozwiązywać codzienne konflikty itd.), jak i w sytuacji podjęcia decyzji o rozstaniu (omówienie zasad, przebiegu rozstania, zastanowienie się nad formą poinformowania dzieci itp.)
Aby umówić się na spotkanie najpierw należy zadzwonić do terapeuty, z którym ustalony będzie termin pierwszego spotkania, tak zwanej konsultacji. Najczęściej potrzeba około dwóch konsultacji, które pełnią dwojaką funkcję. Są potrzebne aby para mogła zadecydować, czy terapeuta w ich odczuciu budzi zaufanie na tyle, aby otwarcie z nim rozmawiać. Z drugiej strony, podczas konsultacji terapeuta rozpoznaje czy i w jaki sposób może pomóc.
Jeśli zostanie podjęta decyzja o wspólnej pracy, to spotkania odbywają się zazwyczaj z częstotliwością raz na tydzień.